Paskutiniu metu, kaip ir kiekvienų metų pradžioje ir ankstyvą pavasarį, sulaukiame daugybės užklausų ir prašymų iš statytojų (užsakovų) įvertinti preliminarią individualaus namo statybos kainą (sąmatą). Dažniausia būsimi statytojai kreipiasi tada, kai namo projektas jau parengtas, suderinti jo sprendiniai ir laukiama statybų leidimo.

 

Kam reikalinga sąmata? Sužinote preliminarią arba tikslią statybos kainą, galite įvertinti statybos rinką, palyginti kokio lygio statybininkai kokias paslaugas ir kokias kainas siūlo, įvertinti projekto techninį sudėtingumą ir pan.

 

Turėdami patvirtintą detalią sąmatą, galėsite kontroliuoti atliekamus darbus, darbų įkainius, medžiagų kiekius ir kainas. Taip pat turėsite prieš akis visus jau atliktus ir dar ateityje nusimatančius darbus ir finansus. Sudėję ir panagrinėję gautus preliminarių sąmatų pasiūlymus, pamatysite, kad statybininkai savaip interpretuoja/skaičiuoja kai kuriuos darbus. Vieni nutyli, kiti įvertina. Pagrinde dėl tokių neapskaitytų ir neįvertintų darbų bei skaičiuojamų pigesnių medžiagų galutiniai sąmatų skaičiai ir skiriasi.

 

Kad to išvengtūmėt, siūlome gerai apsvarstyti, kokį vienodą apklausos planeli pateiksite visiem statybininkams, kad vėliau būtų išvengta minėtų dviprasmybių bei interpretacijų ir visą būtiniausią informaciją susirinktūmėt. Gal net siūlytūmėm, prieš sudarant klausimų sąrašą, susitikti su vienais iš statybininkų ir paprašyti, kad pasidalintų preliminarių sąmatų sudarymo patirtimi.

 

Mes gavę architektūrinį ir techninį projektus, kuriuose yra pateikti visų medžiagų kiekiai, aprašytos technologijos, išskirtos pastabos ir kriterijai, įvertiname preliminarią namo statybos kainą. Vieni užsakovai prašo įvertinti tik dėžutės kainą (sklypo paruošimas, pamatų įrengimas, rūsio įrengimas, sienos, perdangos, stogas ir apšiltinimas). Dažniausia langai ir durys neįtraukiami į preliminarią sąmatą, nes šių produktų kainos stipriai skiriasi priklausomai nuo pasirinkto modelio. Kiti užsakovai prašo į namo sąmatą įtraukti ir inžinerinių sistemų (šildymas, vandentiekis, nuotekos, elektros instaliacija, apsaugos sistemos ir priešgaisrinės sistemos, vėdinimas ar rekuperacija) įrengimą. Taip vadinama individualaus namo statybos kaina iki dalinės apdailos. Šiems paskaičiavimams prašome pateikti inžinerinių sistemų projektus. Dar kiti statytojai pageidauja namo statybos sąmatos iki pilnos apdailos. Pastarieji prašo ir gerbūvio sutvarkymo bei pilno gyvenamo namo pridavimo, taip vadinama statyba - iki rakto.

 

Sudarinėjant dalinę sąmatą ar rengiant detalią sąmatą, visada siūlome statytojui susitikti ir išsigryninti norus ir pageidavimus, kad prieitūmėm prie vieningų sprendinių ir medžiagų. Dažnai pasitaiko, kad statytojas persiunčia el. paštu tik minėtus projektus,  prašydamas preliminarių paskaičiavimų iki dalinės apdailos, bet neįvardija, kokio lygio, brangumo ir kokios kokybės medžiagos bus naudojamos: koks klinkeris ir koks dekoras; kokia stogo danga; kokie blokeliai ir pan. Susitikimo metu tai išsiaiškiname. Susitikę aptariame ir kitus svarbius aspektus: elektra, vanduo, statybvietės saugumas, aptvėrimai, ir dar daugybė kitų klausimų, kurie svarbūs ir užsakovui ir statybininkams.   SUSUSIEKTI DABAR >>